Pożeracze czasu, o których nie miałeś pojęcia

Masz problem z koncentracją? Nie potrafisz pracować wydajnie, mimo że bardzo Ci na tym zależy? Nie wiesz co zrobić, aby lepiej zorganizować swój czas? Jeżeli co najmniej na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, sprawdź, co zrobić, aby temu zapobiec.

 • Nieumiejętne korzystanie z Internetu
  W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez Internetu. Dodatkowo często w pracy musimy z niego korzystać. Nie ma problemu, jeśli wykorzystujesz go w celach zawodowych w czasie przeznaczonym na pracę, jednak jeśli zdarza Ci się w tym czasie korzystać z mediów społecznościowych, sprawdzać prywatne maile oraz przeglądać strony zupełnie niezwiązane z pracą, musisz takie działania wyeliminować. Pamiętaj, że jeśli zrezygnujesz z tego rodzaju rozrywek, zaoszczędzisz sporą ilość czasu, którą będziesz mógł przeznaczyć na dokończenie pilnego projektu czy na zrobienie sobie przerwy, która korzystnie wpłynie na poprawę wydajności Twojej pracy. Jak sobie z tym poradzić? Aby wygrać tę walkę, wyznacz czas, który chcesz spędzić w Internecie i zastanów się, w jakim celu z niego korzystasz. Ponadto nie rezygnuj z ustalonego harmonogramu i staraj się w jak najmniejszym stopniu go modyfikować.
 • Ciągłe sprawdzanie telefonu
  Telefon jest dla wielu osób narzędziem pracy. Jednak może się zdarzyć, że zacznie stanowić problem i w wielkim stopniu wpłynie na dekoncentrację pracownika. Znaczną przeszkodą może być również fakt, że obecnie telefony towarzyszą nam wręcz w każdej sytuacji. Staraj się jednak kontrolować sytuacje, w których zerkasz na wyświetlacz, w przeciwnym razie stracisz dużo czasu na nieprzemyślane korzystanie z tego urządzenia.
 • Planowanie zbyt częstych przerw
  Kolejnym złodziejem czasu jest zła organizacja pracy i brak jasno wytyczonych celów. Nie można dopuścić do tego, aby wykonywać zbyt wiele zadań w tym samym czasie, gdyż przez to spada nasza koncentracja. Częste robienie przerw również niewątpliwie utrudnia pracę i sprawia, że zaczynamy odkładać obowiązki na później.
 • Brak planu działania
  Głównym pożeraczem czasu jest brak stworzenia planu dnia. Jeśli nie poświęcisz czasu na przygotowanie takiego harmonogramu, będziesz pracował chaotycznie, a wtedy pojawi się ryzyko, że o wielu istotnych zadaniach całkowicie zapomnisz. Istnieje także duże prawdopodobieństwo, że poprzez takie postępowanie, zabraknie Ci czasu na wykonanie najważniejszych czynności, gdyż przez cały dzień będziesz zajęty sprawami, które nie są najpilniejsze. Brak planu działania sprawi także, że nie będziesz wiedział, ile czasu przeznaczyć na daną czynność. Określenie ram czasowych dla każdej z nich sprawi, że poprawi się efektywność wykonywanej pracy, ponieważ będziemy się starali skończyć zadanie jeszcze przed wyznaczonym terminem.

Inne powody, przez które nie potrafimy się skoncentrować to:

 • Próba robienia wielu rzeczy w tym samym czasie;
 • Chaos panujący w najbliższej przestrzeni (np. nieuporządkowane biurko, bałagan w dokumentach);
 • Brak motywacji;
 • Wykonywanie czynności, które możemy przekazać komuś innemu;
 • Brak przygotowania do rozmów i zebrań;
 • Prywatne rozmowy w czasie pracy.

Jeśli możesz utożsamić się z chociaż jednym opisanym zachowaniem, postaraj się je wyeliminować. Gdy już odniesiesz sukces, Twoja praca będzie przebiegała sprawniej i na pewno będziesz zadowolony z osiągniętych efektów.

Źródło zdjęć: pexels.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.