Sposoby na poprawę koncentracji w pracy

Pracujesz nad ważnym zadaniem, jednak nie potrafisz się na nim skupić. Bez przerwy coś Cię rozprasza, nagle przypominasz sobie o załatwieniu pilnej sprawy, dzwoni telefon czy ktoś zaczyna Ci przeszkadzać. W takiej sytuacji powinieneś zadać sobie pytanie: jak skuteczniej wykonywać pracę w niesprzyjających warunkach? Poniżej znajdziesz kilka rad – postaraj się je wdrożyć w codzienne życie, aby poprawić efektywność oraz koncentrację w pracy.

 • Zidentyfikuj problem

  Po pierwsze, zastanów się, co nie pozwala Ci się skupić i co najbardziej potrafi Cię rozproszyć. Może to być hałas, zmęczenie, głośne rozmowy, czy może zupełnie coś innego. Dzięki zlokalizowaniu przyczyny problemu łatwiej go będzie wyeliminować. Czasami z pozoru błahe sprawy wydają się irytujące i potrafią całkowicie rozproszyć naszą uwagę.

 • Opracuj harmonogram dnia

  Przygotuj plan działania i zanotuj sobie sprawy, które musisz załatwić. Jasne wyznaczenie celów oraz ustalenie priorytetów sprawia, że nasza uwaga będzie skupiona wokół nich.

 • Skoncentruj się na jednym zadaniu

  Wykonywanie kilku rzeczy w tym samym czasie to najlepszy sposób na utratę koncentracji, co wiąże się ze spadkiem wydajności pracy. Chociaż mogłoby się wydawać, że wielozadaniowość, czyli umiejętność wykonywania kilku zadań równocześnie, to nic ponadprzeciętnego, jednak z pewnością utrudnia pełne skoncentrowanie się na powierzonych zadaniach.

 • Odpocznij

  Odpoczynek i spanie przez odpowiednią liczbę godzin, sprawi, że poziom naszego skupienia następnego dnia wzrośnie. Powinniśmy spać około ośmiu godzin dziennie, aby w pracy nie odczuwać zmęczenia.

 • Pracuj w trybie offline

  Wiadomości, telefony, portale społecznościowe czy aplikacje, potrafią skutecznie rozproszyć naszą uwagę. Staraj się więc wyciszyć telefon, wyłączyć przeglądarkę internetową, a skrzynkę odbiorczą sprawdzaj w ustalonych godzinach.

 • Uporządkuj własną przestrzeń

  Usuń wszystkie niepotrzebne przedmioty ze swojego otoczenia, zrób porządek na biurku i pozostaw tam tylko przedmioty niezbędne do pracy. Niepotrzebne rzeczy ustaw poza zasięgiem wzroku.

 • Zaplanuj przerwy

  Warto mieć na uwadze, że nawet po chwili odpoczynku, nasz mózg zaczyna działać na zwiększonych obrotach, co przyczynia się do poprawy efektów naszej pracy.

 • Spacery na świeżym powietrzu i aktywność fizyczna

  Nie należy także zapominać o tym, by od czasu do czasu wyjść na zewnątrz i zaczerpnąć świeżego powietrza. Co więcej, dodatkowe zajęcia sportowe, takie jak pływanie, ćwiczenia na siłowni czy joga, są szczególnie potrzebne, jeśli spędzamy wiele godzin za biurkiem.

 • Wykaż się asertywnością

  W celu poprawy koncentracji, musimy ustalić pewne priorytety i nie zmieniać ustalonego wcześniej planu dnia. Nawet jeśli ktoś chce w znaczący sposób na nas wpłynąć, a my czujemy, że nie będzie to najlepsza decyzja, powinniśmy w takiej sytuacji stanowczo odmówić i wyrazić własne zdanie. Przy czym koniecznie należy pamiętać, by zawsze dotrzymywać obietnic i cechować się szczerością. Wtedy będziemy budzić respekt oraz szacunek wśród współpracowników.


Podsumowując, warto w swoim życiu wdrożyć uwzględnione powyżej wskazówki, gdyż to pozwoli nam na efektywniejsze wykonywanie pracy. Spróbuj wprowadzić je we własne życie, a na pewno Twoja praca będzie przebiegać sprawniej i łatwiej skupisz się na obowiązkach.

Źródło zdjęć: pexels.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.