Jak właściwie wdrożyć Magento 2? Kompendium wiedzy o tworzeniu i migracjach sklepów internetowych Magento 2.

Wybór odpowiedniej platformy e-commerce jest dla właściciela sklepu internetowego podstawową decyzją, od której wynikać będzie, jakie narzędzia będą dostępne w jego prowadzeniu. Wśród nich prym wiedzie nowoczesne Magento 2.

W tym wpisie dowiesz się:

  • Jak zatem założyć stronę opartą o system Magento 2?
  • Jak zmienić motyw Magento 2?
  • Jak przeprowadzić migrację z Magento 1 do Magento2?

Czym zatem dokładnie jest Magento 2?

Magento 2 to nowa, odświeżona wersja popularnego systemu sprzedażowego, cechująca się bogactwem funkcji, uniwersalnością oraz skalowalnością. Obecnie jest on w czołówce najpopularniejszych systemów sprzedażowych, obsługując ponad 250 000 sklepów na całym świecie. W Polsce swoje sklepy internetowy budowały na nim takie marki jak Castorama, Smyk, Newsweek czy Carrefour. Korzystają z niego również mniejsi przedsiębiorcy z różnych branż, jak na przykład dystrybutor części i akcesoriów samochodowych nocar.pl lub karel2.pl mający w swej ofercie materiały elektroinstalacyjne.

Czego dowiesz się z artykułu?

Poniższy artykuł zawiera kompleksowe informacje, które pomogą Ci w stworzeniu swojego pierwszego, profesjonalnego sklepu opartego o system Magento 2. Dla wieloletnich posiadaczy pierwszej wersji platformy Magento przygotowaliśmy krótki poradnik jak odświeżyć swój sklep, przenosząc go na nową platformę.

Od czego zacząć wdrożanie Magento 2?

Wybór dobrego hostingu

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać przed założeniem sklepu, jest zakup usługi hostingowej. Polecam ominięcie najtańszych i często najgorszych ofert, które mogą nie wytrzymać nawet umiarkowanego ruchu na stronie. Dla stawiających pierwsze kroki w branży e-commerce najkorzystniejsze będą oferty serwera w chmurzeserwerów dedykowanych lub VPS , lecz te rozwiązania przystosowane są dla dużych sklepów, przez co są droższe i mniej elastyczne od chmury. Mając już wykupiony hosting, należy go odpowiednio skonfigurować. Szczegóły jej dotyczące znaleźć możesz w dokumentacji developerskiej Magento 2. Dla osób nieposiadających umiejętności programistycznych polecamy skorzystanie z usług firm takich jak ageno.pl, które pomogą ci w dopasowaniu konfiguracji serwera do wymagań Magento 2.

Jak dodać Magento 2 na stronę internetową?

Dodanie plików na serwer

Gdy skonfigurujemy ustawienia naszego serwera, będzie on gotowy do wdrożenia systemy sprzedażowego. Pierwszym krokiem w tym celu jest odwiedzenie strony https://magento.com/tech-resources/download, skąd możemy pobrać wszystkie potrzebne nam pliki. Polecam pobranie najnowszej publicznej wersji z danymi przykładowymi (en. Full Release with Sample Data), wybranie formatu kompresji plików, np. .zip oraz naciśnięcie przycisku „Download” Przed pobraniem musimy się zalogować. W przypadku osób pierwszy raz korzystających z usługi Magento 2 wymagana jest rejestracja. Proces ten przebiega z grubsza tak jak większość procesów rejestracyjnych, więc go pominę. Na koniec powinieneś otrzymać na skrzynkę odbiorczą wiadomość z linkiem potwierdzającym rejestrację. Teraz możesz wrócić na wcześniejszą stronę, zalogować się i pobrać wybraną przez siebie wersję. Kolejnym krokiem jest przeniesienie plików Magento 2 na serwer. Najszybszym sposobem będzie wykorzystanie do tego programu FilleZilla lub podobnego i poprzez konto FTP, wgranie wszystkich plików do wybranego katalogu. Pamiętaj, by pliki przed przeniesieniem „rozpakować” przy pomocy takich programów jak WinRAR lub 7-Zip. Gdy tylko pliki znajdą się na serwerze należy otworzyć w przeglądarce domenę, na której je umieściliśmy. Jeśli wszystko wykonaliśmy poprawnie, naszym oczom powinien ukazać się ekran instalacyjny. W przeciwnym wypadku polecam wymusić odświeżenie serwera, poprzez wciśnięcie kombinacji klawiszy CTRL+SHIFT+R. Jeśli to nie przyniesie rozwiązania, powtórz proces instalacji.

Konfiguracja i instalacja

W okienku powitalnym instalatora klikamy „Agree and Setup Magento”, dzięki czemu zostaniemy przeniesieni do okna testowego, w którym zostaniemy poinformowani czy nasz serwer spełnia wymagania oprogramowania. W przypadku błędów warto sprawdzić, czy wersja PHP na serwerze jest odpowiednio aktualna. Jeśli nie spotkaliśmy żadnych problemów, klikamy w przycisk „Next”. Następną czynnością jaką musimy wykonać jest podłączenie z Magento 2 Bazy Danych MySQL. Jej utworzenie umożliwi ci panel administratora Twojego serwera. Po stworzeniu danych dostępowych do bazy danych przenosimy je na stronę konfiguracji. Kolejnym krokiem jest określenie języka, strefy czasowej oraz waluty sklepu. Po nim poproszeni zostaniemy o utworzenie konta administracyjnego. To dzięki niemu będziemy mogli zarządzać naszym sklepem. Po wybraniu adresu email, loginu oraz hasła, przechodzimy do kroku instalacji. Jeśli cały proces zostanie przeprowadzony poprawnie, wyświetli się informacja z podsumowaniem instalacji. Nie pozostaje nic innego niż zalogowanie się do panelu administracyjnego. Dokonać tego możemy, dopisując do adresu naszej strony w oknie wyszukiwarki „/admin” i wpisując login i hasło do naszego konta. Voilà, otrzymałeś dostęp do Panelu Administracyjnego. Zanim jednak zaczniesz konfigurować swój sklep polecam Ci zmienić jedną rzecz, a mianowicie…

Zmiana motywu graficznego sklepu w Magento 2

Po instalacji domyślnym motywem systemowym jest Luma. Jest on bardzo prosty i pozwala na podstawową konfigurację i spróbowanie swoich sił w kreowaniu sklepu, jednak jest on w porównaniu do innych, wykreowanych przez lata motywów zdecydowanie mniej zaawansowany i graficznie przestarzały. Dlatego warto zainteresować się zmianą motywu na lepszy

Instalacja nowego motywu

Po wybraniu i pobraniu motywu, który nas interesuje należy go rozpakować w dogodnym miejscu na komputerze. Następnie logujemy się na nasz serwer przy pomocy konta FTP i programuFileZilla, znajdujemy folder naszej domeny iz folderu motywu na naszym komputerze kopiujemy folder „app” do głównego katalogu domeny. Gdy wszystkie pliki motywu zostaną przekopiowane, logujemy się do panelu administracyjnego naszego sklepu i wchodzimy kolejno w opcje konfiguracji zawartości (Content -> Design -> Configuration). Teraz wystarczy, że przy wybranych polach klikniemy „Edit” i zmienimy nazwę szablonu na nowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by różne szablony były wyświetlane na różnych widokach sklepu. Po ojawi się informacja o konieczności resetu cache. Po wykonaniu tego będziesz mógł cieszyć się nowym motywem. Nie za każdym jednak razem wszystko uda się bez problemu. Niektóre motywy wymagają dodatkowej konfiguracji, opisanej szerzej w dokumentacji

Migracja systemu Magento 1 do Magento 2

Posiadacze sklepów opartych o pierwszą wersję Magento zapewne zainteresuje informacja, że istnieje sposób na przeniesienie swojego sklepu na nową, odświeżoną platformę. Wielu usługodawców odświeżyło swoje stare motywy na nową platformę, a część z nich za darmo oferuje nowy motyw Magento 2 dla starych klientów. Czemu więc nie uaktualnić swojego sklepu?

Przygotowanie do procesu migracji

Aby przeprowadzić migrację, konieczne jest najpierw stworzenie pełnej kopii zapasowej wszelkich danych naszego sklepu. Dzięki temu zabezpieczymy się na wypadek, gdy „coś pójdzie nie tak”. Kolejnym krokiem jest stworzenie klonu systemu Magento 1, tak aby wersja wykorzystywana do migracji nie była wersją, na której opieramy nasz sklep. Posiadając pełną kopię zapasową przejrzyj pliki w poszukiwaniu danych, które są niekompatybilne z nową wersją Magento lub niepotrzebne i usuń je. Ostatnim krokiem jest wgranie na serwer najnowszej wersji Magento 2, celem przyspieszenia procesu migracji.

4 kroki w migracji

Po przygotowaniu wszelkich danych jesteśmy gotowi do przeniesienia danych.
  1. Migracja szablonu – Pierwszym krokiem jest wybranie i instalacja nowego szablonu, poprzez panel administracyjny. Jednak należy pamiętać, że nowy motyw musi być zgodny z systemem Magento 2, wcześniejsze odpowiedniki z powodu różnic w kodzie są niekompatybilne.
  2. Migracja rozszerzeń – Prowadząc sklep na pewno często korzystałeś z rozszerzeń w celu ulepszenia działania Twojego sklepu. Podobnie jak w przypadku motywów, rozszerzenia z Magento 1 nie są kompatybilne z nową platformą. Niestety często stare rozwiązania są wyparte przez nowsze, przez co będziemy zmuszeni do poszukiwania alternatywy dla niewspieranych już rozszerzeń, choć społeczność od pracuje nad przeniesieniem najpopularniejszych z nich na Magento 2.
  3. Migracja dedykowanych rozwiązań – Jeśli na Twojej stronie wykorzystywane były autorskie rozwiązania, wykorzystywane jedynie w Twoim sklepie, przy odrobinie wysiłku i umiejętności będziesz mógł przenieść je do nowego sklepu. Pomoże Ci w tym Code Migration Toolkit, narzędzie przygotowane właśnie do tego zadania. Jednak nie jest ono idealne i kod ten musi być dokładnie sprawdzony, by był w pełni kompatybilny z Magento 2.
  4. Migracja baz danych – Ostatnią czynnością konieczną w migracji jest przetransponowanie starej bazy danych na nową stronę. Zawiera ona wszelkie informacje o kontach klientów, produktami oraz innymi danymi konfiguracyjnymi. Deweloperzy przygotowani w tym celu narzędzie Magento 2 Data Migration Tool, dzięki któremu bez problemu przeniesiesz wszelkie dane na nowy system.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.