Na co zwracać uwagę przy zakupie prostownika samochodowego?

Akumulator to jeden z najważniejszych elementów silnika samochodowego, wytwarzający energię konieczną do jego pracy. Jeśli jest zepsuty lub rozładowany, uruchomienie pojazdu staje się niemożliwe. W pierwszym przypadku konieczna staje się wizyta u mechanika. Natomiast drugi problem można rozwiązać samodzielnie. Wystarczy posiadać prostownik. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy działa tak jakbyśmy sobie tego życzyli i nie każdy pasuje do danego modelu samochodowego. Dlatego dziś doradzimy Ci, na co zwrócić uwagę, kupując prostownik.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Co to jest prostownik i kiedy należy go użyć?
  • Jakie są rodzaje prostowników?
  • Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie?
  • Jakie przydatne dodatki może posiadać prostownik?
  • Jaki model jest najlepszy na rynku?

TL;DR

Zakup prostownika nie jest tak prosty, jak mogłoby się to wydawać. Najprostsze i najtańsze modele, na jakie decydują się najczęściej kierowcy z przyczyn finansowych, rzadko kiedy się sprawdzają, co w efekcie doprowadza do konieczności wymiany często psującego się sprzętu. Obecnie na rynku znajduje się wiele prostowników, o odmiennych parametrach i specyfikacjach, począwszy od najtańszych i najbardziej wadliwych, a skończywszy na profesjonalnych, przepełnionych praktycznymi dodatkami i udogodnieniami.

Co to jest prostownik i kiedy należy go użyć?

Prostownik, nazywany inaczej ładowarką do akumulatorów zmienia napięcie przemienne na stałe. Najczęściej działa skutecznie wobec rozładowań spowodowanych niskimi temperaturami. Kupując jeden dla siebie, nie warto kierować się ceną – chyba że wyznajemy zasadę „im droższe, tym lepsze”, bo na tym narzędziu nie należy oszczędzać.

Zaznaczmy, że są przypadki, w których ładowanie akumulatora w niczym nie pomaga lub jest rozwiązaniem krótkotrwałym. Na zbyt szybkie rozładowywanie wpływa nadmiar elektroniki w pojeździe, która stale pobiera energię. Dla pewności należy sprawdzić alternator, gdyż jego niepoprawne działanie może powodować, że elementy pobierające z niego energię, zaczną używać w tym celu akumulator. Czasem winą jest niewłaściwe dopasowanie modelu lub jego złe ułożenie. Jednak na klasyczne rozładowanie, najlepszym remedium jest prostownik.

Rodzaje prostowników

Prostowniki różnią się od siebie przede wszystkim budową. Wybór odpowiedniego dla siebie zależy przede wszystkim od typu akumulatora posiadanego w samochodzie. Np. starsze samochody z technologią kwasowo-ołowiową nie wymagają zaawansowanej technologii – do ich ładowania wystarczy standardowy prostownik.

Istnieją trzy rodzaje ładowarek, które różnią się od siebie przede wszystkim budową. Najbardziej podstawowy jest wspomniany powyżej prostownik standardowy, nieposiadający dodatkowych rozwiązań. Jego budowa opiera się na transformatorze. Ten typ nadaje się do większości samochodów osobowych i jest zdecydowanie najtańszy. Niestety nieostrożne korzystanie z niego może skończyć się awarią akumulatora, gdyż nie jest on wyposażony w żaden mechanizm zabezpieczający ładowanie.

Prostownik mikroprocesowy cechuje się wbudowanym procesorem, kierującym wszystkimi etapami ładowania, zapewniając maksymalne bezpieczeństwo oraz bezawaryjność. Można podłączyć go do instalacji elektrycznej w samochodzie i automatycznie regulować napięcie w czasie jego pracy. Ten typ ładowarki nadaje się do każdego akumulatora.

Z kolei prostowniki tradycyjne przeznaczone są wyłącznie do dużych akumulatorów w pojazdach elektrycznych i wózkach widłowych.

Sprawdź parametry

Rodzaj prostownika to nie wszystko. Równie ważne albo i nawet ważniejsze jest sprawdzenie parametrów, takich jak: prąd ładowania skuteczny i szczytowy oraz napięcie wyjściowe i zasilające.

Prąd ładowania szczytowy i skuteczny podaje się w amperach. Szczytowy jest zazwyczaj wyższy od skutecznego. Przy wyborze akumulatora należy przede wszystkim sprawdzić wartość prądu skutecznego. Powinna ona wynosić jedną dziesiątą pojemności akumulatora. Dla przykładu – akumulator o mocy 50 Ah wymaga prądu o wartości 5A. Producenci zazwyczaj podają na opakowaniu wyłącznie wartość maksymalną prądu ładowania. Trzeba pamiętać, że w przypadku niewystarczającej mocy prądu ładowania skutecznego, proces ładowania trwa o wiele dłużej.

Napięcie podawane jest w woltach. Wartość napięcia wyjściowego musi być równa z poziomem napięcia akumulatora. W Europie napięcie zasilające jest zazwyczaj równe 230 V. Prostowniki importowane ze Stanów Zjednoczonych są zasilane prądem o napięciu 110 V, dlatego do używania ich potrzebujemy dodatkowo transformatora.

Pozostałe kwestie

Wszelkie pozostałe właściwości lub specjalne funkcje służą jedynie za dodatki, mające ułatwić pracę sprzętu i łatwiejszą obsługę. Funkcjonalny prostownik powinien m.in. automatycznie dobierać odpowiedni prąd oraz wykazywać się odpornością na iskrzenie, zwarcia, odwrotną polaryzację oraz wstrząsy.

Przed zakupem należy zwrócić szczególną uwagę na okres gwarancji urządzenia. Ciężko spodziewać się długotrwałego terminu, jednak należy pamiętać, że w przypadku tańszych modeli do awarii najczęściej dochodzi tuż po upłynięciu przewidywanego przez producenta terminu.

Przydatna jest także funkcja rozruchu, służąca do awaryjnego uruchamiania auta przy rozładowanej baterii oraz funkcja BOOST, umożliwiająca szybkie ładowanie w bardzo krótkim czasie. Ta druga przydaje się w szczególności, gdy potrzebujemy naładować akumulator, gdy np. odkryliśmy jego awarię tuż przed porannym wyjazdem do pracy.

Najbardziej zaawansowane modele wyposażone są we wskaźnik LCD, pozwalający śledzić aktualne napięcie, prąd, pojemność i poziom naładowania akumulatora. Przydatna i niezwykle praktyczna jest w prostowniku dioda LED, wskazująca aktualny poziom naładowania akumulatora. Spore ułatwienie pracy dają też modele z funkcją ładowania pulsacyjnego, odsiarczające akumulator. Jednym z najlepszych modeli tego typu jest stosunkowo niedroga w swojej kategorii, lecz niezwykle zaawansowana ładowarka CTEK MXS 5.0.

Zakup prostownika samochodowego nie jest najłatwiejszą rzeczą, mimo że z początku wielu kierowców myśli inaczej. Przed wybraniem najlepszego dla modelu należy zwrócić uwagę na szereg szczegółów i detali. Warto wcześniej nieco szerzej przyswoić wiedzę na ich temat oraz przemyśleć kwestię zakupu najnowocześniejszych i najlepszych rozwiązań. Jeśli chcesz zakupić model CTEK MXS 5.0 lub inne markowe prostowniki w przystępnej cenie, odwiedź Nocar.

Źródło zdjęć: pexels.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.