Jak efektywnie zarządzać czasem? Poznaj najlepsze rozwiązania

Już na wstępie warto wspomnieć, że każdy z nas może nauczyć się zarządzania czasem. Nie jest to najłatwiejsze wyzwanie, gdyż wymaga wielkiej konsekwencji w działaniu, lecz bez wątpienia warto podjąć taki wysiłek. Rezultatem będzie nie tylko zwiększenie efektywności naszych działań, ale także własny rozwój. Zachęcamy do zapoznania się z czynnikami, które niekorzystnie wpływają na zarządzanie czasem i sprawiają, że nasza praca nie przynosi takich efektów, jakich moglibyśmy się spodziewać.

1. Robienie zbyt wielu rzeczy w tym samym czasie bez sprecyzowanego planu działania.

Jeśli utożsamiasz się z taką postawą, dobrym rozwiązaniem jest stworzenie listy zadań, a następnie określenie priorytetu dla każdego z nich. Wówczas należy przejść do realizacji tych czynności krok po kroku, począwszy od najpilniejszych. Taka organizacja pracy sprawi, że poprawi się jej skuteczność, a przede wszystkim znacząco skróci się łączny czas spędzony nad wykonywaniem poszczególnych zadań.

2. Niedostrzeganie pożeraczy czasu.

Z tym problemem spotykamy się coraz częściej, jednak nie każdy ma świadomość, jak bardzo niekorzystnie może on wpłynąć na efektywność wykonywanych działań. Czynnikami, które kradną nasz cenny czas, mogą być między innymi rozmowy, media społecznościowe, zbyt częste korzystanie z internetu. Warto zatem zwrócić uwagę, by możliwie jak najszybciej je wyeliminować. Szczególnie jest to istotne, jeśli mamy do wykonania ważne zadanie, a czasu pozostało już niewiele.

3. Odkładanie czynności na później.

Wielu z nas prawdopodobnie dotyczy ten problem. Pojawia się on najczęściej, gdy jesteśmy przekonani, że termin wykonania danego projektu jest dość odległy. Wtedy myślimy, że mamy dużo czasu i później będziemy bardziej zmotywowani, jednak z reguły tak to nie działa. W efekcie wykonanie zadania rozpoczynamy kilka dni wcześniej, a nagle okazuje się, że się ze wszystkim nie wyrobimy. Warto więc podzielić projekt na mniejsze części i systematycznie realizować każdą z nich. Ponadto trzeba określić ramy czasowe dla poszczególnych etapów, ponieważ z reguły pod presją czasu pracujemy znacznie wydajniej.

4. Próba zrobienia wszystkiego samodzielnie.

Taka przeszkoda pojawia się najczęściej wtedy, gdy wydaje się nam, że inne osoby nie będą w stanie wykonać określonego zadania w sposób tak efektywny, jak my sami. Prowadzi to do całkowitego braku czasu na inne czynności poza pracą, gdyż liczba nowych obowiązków prawdopodobnie stale będzie rosnąć. Zatem konieczne jest zaufanie naszym współpracownikom i wiara w ich siły.

5. Skupienie się na rzeczach zbędnych.

Musimy przede wszystkim nabyć umiejętność odróżnienia kwestii istotnych oraz takich, które mają niewielkie znaczenie. Istnieje jeszcze ryzyko, że specjalnie zaangażujemy się w działania nieistotne tylko po to, by uniknąć tych trudniejszych i zarazem ważniejszych. Wydaje nam się, że nie podołamy jakiemuś zadaniu i prawdopodobnie to jest najważniejszą przyczyną odkładania obowiązków w czasie.

6. Unikanie sprawdzonych rozwiązań.

Warto uświadomić sobie, że najczęściej sprawdzone rozwiązania są najlepsze. Nie warto więc zawsze poszukiwać nowych opcji, ponieważ to zabiera nam sporą ilość czasu i energii, a nam głównie powinno zależeć na zaoszczędzeniu czasu.

Wyeliminowanie powyższych błędów może się wydawać trudne, jednak dzięki temu będziemy umieli nie tylko sprawniej wykonywać swoje obowiązki, ale również znajdziemy więcej czasu na przyjemności. Właściwe zarządzanie czasem jest kluczową umiejętnością, zatem warto przemyśleć swoje postępowanie i zastanowić się, co zrobić i jakie zmiany wdrożyć w swoje życie, aby łatwiej nam było osiągać założone cele.

Źródła zdjęć: pexels.com, unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.