Jak rozwinąć potencjał swoich pracowników?

Skuteczne motywowanie pracowników jest niezbędnym warunkiem sukcesu każdego przedsiębiorstwa. Chcesz poznać najlepsze sposoby na rozwinięcie potencjału swoich pracowników? Przedstawiamy kilka rozwiązań, które mogą usprawnić pracę całej firmy.

 • Okazywanie wsparcia
  Wzajemne wspieranie się i wspólne rozwiązywanie zaistniałych problemów, prowadzi do wzmocnienia poczucia własnej wartości, a także pomaga wyjść firmie z trudnej sytuacji. Wsparcie w relacji między przełożonym a pracownikiem jest szczególnie ważne, dlatego też szef powinien na równi traktować wszystkich podwładnych i nie wywyższać się, mimo iż w hierarchii zajmuje wyższe stanowisko.
 • Stawianie nowych wyzwań
  W pracy można dość łatwo popaść w rutynę, gdyż z reguły codzienne obowiązki się powtarzają. Jednak jeśli przełożony zadba o urozmaicenie typowego dnia w pracy i zachęci pracowników do działania w innowacyjny sposób, na pewno wpłynie to korzystnie na końcowy efekt. Wzrośnie wtedy motywacja pracowników, gdyż będą mieli możliwość rozwoju oraz satysfakcję z pracy zawodowej.
 • Wzajemne zaufanie
  Ta cecha odgrywa bardzo istotną rolę. Jeśli pracownik jest kontrolowany praktycznie na każdym etapie pracy, na pewno nie przyniesie to dobrych rezultatów. Szef musi uświadomić sobie, że jego podwładny został zatrudniony, aby sam radzić sobie z powierzonymi zadaniami, a ciągłe zwracanie uwagi sprawia, że spada jego motywacja i w końcu traci on wiarę we własne możliwości. Zaufanie w zespole wpływa na większą samodzielność wśród współpracowników i dodaje im pewności siebie.

 • Nagradzanie
  Warto pamiętać o stosowaniu nagród. Jeśli zauważamy starania pracownika, warto go jeszcze bardziej zmotywować, na przykład przez podarowanie jakiegoś drobiazgu. Jeśli praca jest podzielona na kilka części, warto nagradzać go po zakończeniu każdego etapu, aby czuł się doceniony i mógł z nową energią przejść do realizacji kolejnych kroków.
 • Zwiększenie wynagrodzenia
  Nagrodą, która w wielkim stopniu motywuje, jest niewątpliwie zwiększenie wynagrodzenia. Za dobrze wykonaną pracę, każdemu pracownikowi należy się adekwatne wynagrodzenie, szczególnie jeśli włożył w nią dużo wysiłku i starań. Powszechnie wiadomo, że nie pracujemy wyłącznie dla satysfakcji zawodowej, lecz potrzebujemy również odpowiedniego wynagrodzenia za solidnie wykonane zadania.
 • Zauważanie potrzeb pracowników
  Każdy pracownik ma swoje potrzeby i indywidualne cele związane z życiem zawodowym. Menedżer musi umieć je identyfikować i zaspakajać. Przełożony powinien często rozmawiać ze swoimi pracownikami, znać ich plany i oczekiwania. Tylko w ten sposób może kierować odpowiednio możliwościami zaspokojenia ich zawodowych potrzeb.
 • Docenianie starań
  Dla pracowników ma to ogromne znaczenie. Wykonywanie obowiązków bez otrzymywania informacji zwrotnej może szybko doprowadzić wypalenia zawodowego, dlatego tak ważne jest stosowanie pochwał. Jeśli zrobisz to w odpowiedni sposób, nie musisz się obawiać, że pracownicy przestaną się starać i osiądą na laurach. Właśnie wtedy szczególnie docenią fakt, że zauważasz ich drobne sukcesy.


Reasumując, warto rozwijać potencjał pracowników, gdyż zmotywowany zespół sprawniej realizuje projekty, szybciej osiąga zamierzone cele, a jego praca jest zdecydowanie bardziej efektywna.

Źródło zdjęć: pexels.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.