Zdalna praca – zalety i wady

Praca w domu, praca zdalna, myślisz sobie fajna sprawa, wreszcie nie muszę nigdzie iść żeby pracować. Pierwsze co przychodzi Ci do głowy to to, że pracujesz w dowolnie dogodnym dla siebie czasie, ograniczasz koszty do minimum, co w obecnych czasach ma wielkie znaczenie.

A wiec, brak kosztów dojazdu, marnowania czasu w korkach, brak kosztów ponoszonych w pracy np. drugie śniadanie kupowane w pobliskim sklepiku lub nie daj Boże zamawianie pizzy czy fast foodów (po pewnym czasie siłownia może okazać się niezbędna, a to przecież kolejny wydatek), kawa z automatu lub z kawiarni, benzyna albo bilet autobusowy, ewentualnie codzienne zdzieranie zelówek. Co więcej, jeśli pracujesz sam, nikt nie rozprasza Cię rozmowami, pogaduszkami, ploteczkami i wyżej wspomnianymi kawami czyli znowu zyskujesz cenny czas. Jeśli akurat jesteś szczęśliwym posiadaczem małych dzieci, pracując w domu „masz na nie oko”, natomiast jeżeli młodzież jest w szkole, tym bardziej wykorzystujesz czas i pod ich nieobecność pracujesz, by potem móc z nimi spędzić popołudnie. I trzecia opcja: brak dzieci dużych i małych, możesz być prawdziwym panem swojego czasu, i działać w pełni swobodnie, być freelancerem, copywriterem, tłumaczem i kim tam chcesz. Praca zdalna pozwoli Ci pracować prawie w każdym miejscu na Ziemi. O ile masz dostęp do internetu, możesz wykorzystać tak naprawdę każdą wolną chwilę nawet nudne spotkanie rodzinne, czy niefortunny wyjazd, kiedy pogoda nie dopisuje.

Praca w nocy

Ciekawą alternatywą może być praca w nocy. Jest to co prawda wersja dla koneserów, ale i takich przecież nie brakuje, zwłaszcza, gdy rano nie trzeba się nigdzie spieszyć. Pamiętać należy również, że nasz pracodawca może być w zupełnie innym mieście i w żaden sposób nie komplikuje nam to życia, wręcz przeciwnie nie musimy narażać się na humory szefa czy niesnaski koleżeńskie.

Proste aplikacje internetowe usprawniające pracę

Kolejną zaletą pracy zdalnej dziś, jest łatwy dostęp do narzędzi usprawniających komunikację zdalną. Doskonałym, wręcz idealnym a zarazem prostym przykładem jest nowoczesna aplikacja internetowa miniCRM, która pozwala łatwo zapanować nad relacjami z klientami, przechowuje zadania do wykonania, kwoty interesów, terminy spotkań, pliki dokumenty, e-maile, pozwala wymieniać się informacjami. MiniCRM idealnie sprawdza się w nowoczesnych branżach, dane klientów przechowywane są w profesjonalnej serwerowni, a koszty instalacji nie są wysokie. Jest to w skrócie prosty CRM online. Kolejnym świetnym przykładem tym razem komunikatora internetowego jest slack.com, który idealnie łączy w sobie prostotę i użyteczność. Do współdzielenia się dokumentami można użyć znanego i lubianego Google Drive. praca-zdalna

Nie dla wszystkich

Oczywiście nie każdy rodzaj pracy można wykonywać zdalnie. Trudno wyobrazić sobie np. zdalne wykonywanie stalowych konstrukcji mostów zwodzonych czy wszczepianie by-passów… O zaletach pracy zdalnej teoretycznie można pisać beż końca, ale jak to w życiu bywa medal ma zawsze dwie strony. Dla niektórych osób taki rodzaj pracy, może być bardzo atrakcyjny i nęcący. Trzeba jednak wiedzieć, że praca zdalna może stać się udręką, a w rezultacie przynieść uczucie rozczarowania i frustracji, ponieważ skierowana jest ona do ludzi o określonych cechach osobowości. Najważniejszą rzeczą podejmując się tego wyzwania jest zadanie sobie fundamentalnego pytania, na ile jestem zdyscyplinowany, zorganizowany, obowiązkowy. Niemniej istotną kwestią jest to, jaką mamy sytuację rodzinną tzn. czy mamy możliwość skupienia się na pracy i czy nasze warunki mieszkaniowe umożliwiają nam znalezienie jakiegoś spokojnego miejsca do pracy. Ponadto nie każdy dobrze znosi zbyt długie „sam na sam” z komputerem, zwłaszcza jeśli musimy trzymać się narzuconej tematyki lub praca jest wyjątkowo nużąca. Część osób potrzebuje codziennego wyjścia z domu, ponieważ tylko to motywuje ich do działania, zadbania o swój wygląd i tylko poza domem czują, że są w pracy, pozostały czas traktują jako prywatny. Nie bez znaczenia jest też aspekt społeczny czyli spotkanie w gronie znajomych, wspólna kawa, poczucie kolektywu czy przysłowiowe piwo po pracy.

Oderwanie się od pracy zdalnej

Niektóre firmy zatrudniające pracowników zdalnych, wiedząc o niedogodnościach takiej pracy, organizują co jakiś czas spotkania, konferencje i wyjazdy, dbając w ten sposób o dobre samopoczucie psychiczne swoich pracobiorców. Reasumując, praca zdalna to znak czasu, dziś po prostu jest możliwa dzięki nowoczesnym technologiom, nie jest ani lepsza, ani gorsza od pracy w tradycyjnym rozumieniu. Jest kolejną jej formą, coraz częściej stosowaną, przede wszystkim ze względu na nieograniczoność miejsca jej wykonywania i oszczędność czasu. Trzeba jednak pamiętać, że praca zdalna to zajęcie nie dla każdego, wymaga niezwykłej dyscypliny i organizacji.Jedno jest pewne, ci którzy zasmakowali pracy zdalnej i odnaleźli się w niej, na pewno nie wrócą do biura. A Ty, jak pracujesz? Co sądzisz o pracy zdalnej? Czy chciałbyś tak pracować?

Maksymilian Śleziak

Przedsiębiorca, od 10 lat związany z branżą internetową. Twórca aplikacji miniCRM - Prostego CRM-u dla małych i średnich firm. Zapalony turysta górski i miłośnik sprzętu Apple. Większość wolnych chwil spędza w górach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.