Sklep internetowy na Magento? A może inne rozwiązanie?

Odpowiednia platforma, na jakiej zbudujesz swój pierwszy sklep internetowy, stanowi podstawę Twojego sukcesu. Koszty jej utrzymania, funkcjonalność, przejrzystość, dobry design, dostosowanie do zmieniających się trendów… kwestii, które musisz wziąć pod uwagę, dokonując wyboru, jest mnóstwo. Decyzja nie należy do łatwych, zwłaszcza, że platform e-commerce są dziesiątki. Którą z nich wybrać? Najpopularniejsze obecnie Magento albo Prestashop czy może platformę dedykowaną specjalnie dla Twojego biznesu?

Magento – gigant na rynku

Magento jest jedną z najczęściej wybieranych platform sprzedażowych na świecie. Tworzą go i rozwijają specjaliści z eBay, a swoje sklepy oparły na nim takie marki jak Canon, Tous czy Seat. Autorzy udostępnili Magento w dwóch wersjach: darmowej (Community Edition) oraz rozszerzonej, płatnej (Enterprise Edition). Ponieważ jednak bezpłatny skrypt oparty został na licencji Open Software (programiści uzyskali swobodny dostęp do jego kodu źródłowego), społeczność użytkowników wciąż go rozbudowuje, poszerzając o dodatkowe wtyczki i udogodnienia. Magento słynie z funkcjonalności. Dostarcza złożonych systemów analiz, raportowania, płatności, zarządzania produktami. Obsługuje wersję mobilną i MultiStore – umożliwia jednoczesne prowadzenie wielu sklepów z poziomu jednego panelu administracyjnego. Przedsiębiorcy, którzy zbudowali na nim swój e-commerce, nie muszą zmieniać platformy, kiedy biznes się rozrośnie. Magento ma bowiem nieograniczone możliwości rozbudowy, zależne tylko od fantazji programistów tworzących nowe funkcjonalności. Magento nazywany bywa gigantem, jednak nie tylko dlatego, że cieszy się tak dużą popularnością. Ponieważ jest rozbudowanym skryptem, wymaga naprawdę mocnego serwera, a to pociąga za sobą większe koszty. Nie każdy początkujący e-przedsiębiorca poradzi sobie też z dość złożonym panelem administracyjnym (choć liczna społeczność użytkowników Magento chętnie udziela sobie pomocy i porad; wykupując wersję płatną, można też liczyć na wsparcie techniczne w zakresie instalacji, użytkowania i rozbudowy).

ZALETY Magento:

  • darmowy, funkcjonalny skrypt;
  • mnogość rozszerzeń i nieograniczone możliwości rozbudowy;
  • MultiStore;
  • wersja mobilna;
  • duże możliwości w optymalizacji pod kątem SEO;
  • wsparcie techniczne.

WADY Magento:

  • potrzebuje serwera o dużych parametrach;
  • obsługi panelu administracyjnego trzeba się nauczyć;
  • rozbudowa wymaga wiedzy programistycznej.

Magento wybierają zwykle przedsiębiorcy, którzy budują duże sklepy internetowe, z setkami lub tysiącami produktów i którzy mają już doświadczenie w e-commerce (wiedzą, czego potrzebują). Koszty utrzymania i rozwijania oprogramowania są duże, ale w zamian uzyskuje się nieograniczone możliwości rozwoju.

PrestaShop – dla początkujących

PrestaShop opiera się na licencji Open Software, jest więc w pełni darmowa. Ma czytelny interfejs, instalacja i konfiguracja systemu przebiega szybko i sprawnie. Wyróżnia się prostotą i funkcjonalnością – z obsługą panelu administracyjnego poradzą sobie nawet początkujący użytkownicy. W podstawowym pakiecie PrestaShop oferuje wszystko to, czym powinien charakteryzować się każdy sklep internetowy: katalogowanie produktów, zarządzanie zamówieniami i wysyłką, monitorowanie stanu magazynowego, system raportowania i analizy. Dodatkowe narzędzia i rozszerzenia jednak kosztują, a możliwości rozbudowy są ograniczone. Kiedy Twój biznes się rozwinie, prawdopodobnie staniesz przed koniecznością zmiany skryptu na bardziej zaawansowany.

ZALETY PrestaShop:

  • darmowa; 
  • prosta i intuicyjna w obsłudze;
  • MultiStore;
  • wersja mobilna;
  • wsparcie techniczne w języku polskim.

WADY PrestaShop:

  • ograniczone możliwości rozbudowy;
  • płatne dodatki i rozszerzenia;
  • brak automatycznych aktualizacji.

Specjaliści zajmujący się oprogramowaniem e-commerce polecają PrestaShop szczególnie małym i średnim przedsiębiorcom, którzy tworzą swoje pierwsze sklepy internetowe. Całą instalację systemu przeprowadzić można samodzielnie, a jego obsługa jest na tyle intuicyjna, że nie sprawi problemu nawet początkującym.

Jak podaje e-Commerce Polska, w 2016 roku 48% polskich internautów chociaż raz dokonało zakupu w sieci. W kolejnych latach trend ten będzie wzrastał, również wśród osób starszych. Prowadzenie sklepu internetowego stanie się więc dochodowym biznesem.

Źródła zdjęć: pexels.com, unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.